Uzun Yola Çıkarken Okunacak Dua

Bir seyahate çıkmadan önce Uzun Yola Çıkarken Okunacak Dua etmek, tıpkı bir sigorta gibi bize güvence sağlar. Yolculuk esnasında karşılaşılabilecek olumsuz durumlardan korunmak için uzun yola çıkarken okunacak dua etmek önemlidir. Diyanet’in tavsiye ettiği duaların yanı sıra, Cübbeli Ahmet Hoca’nın da önerdiği dualar bulunmaktadır.

Yola Çıkarken Okunacak Dua

Yola çıkarken okunacak dua manevi olarak kişiyi destekleyerek, Allah’ın koruyucu kudretine sığınmayı amaçlar. Manevi olarak kişiyi güçlendiren bu dualar, dini açıdan da büyük öneme sahiptir. Yola çıkarken okunacak kelamlar, kişinin sevdiği birinin yanında veya tek başına seyahat ediyor olmasından bağımsız olarak her durumda okunabilir.

Uzaktaki bir yere gitmek isteyen kişiler için uzun yola çıkarken okunacak dua şu şekildedir;

Allâhümme innî e’ûzü bike min va’sâi’s- seferi ve keâbeti’l-münkalebi ve’l-havri ba’de’l-kevri ve da’veti’l-mazlûmi ve sûi’l-menzari fi’l-ehli ve’l-mâli.

“Bunu bizim hizmetimize vereni tesbih ve takdis ederiz; yoksa biz buna güç yetiremezdik. Biz şüphesiz Rabbimize döneceğiz.” Ey Allahım! Biz, bu yolculuğumuzda senden iyilik ve takvâ, bir de hoşnut olacağın ameller işlemeyi nasip etmeni dileriz. Ey Allahım! Bu yolculuğumuzu kolay kıl ve uzağını yakın et! Ey Allahım! Seferde yardımcı, geride çoluk çoçuğu koruyucu sensin. Ey Allahım! Yolculuğun zorluklarından, üzücü şeylerle karşılaşmaktan ve dönüşte malımızda, çoluk çocuğumuzda kötü haller görmekten sana sığınırım.” 

Yola çıkarken okunacak sure kişinin seyahat sırasında karşılaşabileceği olumsuz durumlardan korunması için Allah’a yapılan yakarışlardır. Yolculuğa çıkarken okunacak dua diyanet, kişinin seyahat esnasında huzurlu ve güvende olmasını sağlar. Kişinin sevdiklerinden ayrılacağı uzun seyahatlerde ise manevi destek sağlar. Bu dualar, kişiyi olası tehlikelere karşı koruma altına alır.

Uzun Yola Çıkarken Okunacak Dua Hangisidir?

Uzun Yola Çıkarken Okunacak Sure arayışında olanlar için pek çok farklı kelam ve sure bulunmaktadır. Yola Çıkmadan Okunacak Dua, manevi destek sağlayarak kişinin huzurlu ve güvende olmasına yardımcı olur. Bu nedenle uzun yola çıkarken okunacak dua şu şekildedir;

Sübhanellezî sehhara lenâ hazâ ve mâ künnâ lehû mukrinîn. Ve innâ ilâ Rabbinâ le münkali-bûn.

Yola Çıkarken Okunacak Dua Cübbeli tercihi yaparken öncelikle kişinin kendi inanç ve değerleri doğrultusunda bir seçim yapması önemlidir. Ayrıca uzun yolculuklarda okunacak dua, kişinin iç huzurunu ve güven duygusunu arttırmalıdır. Bu nedenle seçerken sakinleştirici ve destekleyici bir etkisi olmasına dikkat edilmelidir.

Yola Çıkarken Okunacak Dua Diyanet Tavsiyesi

Uzun yola çıkarken okunacak dua konusunda, dinimiz İslam bize rehberlik etmektedir. Yola çıkmadan önce okunacak dualar, kişiyi Allah’ın koruması altına almak için önemlidir. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından da yayınlanmış olan yola çıkarken okunacak sure önerileri bulunmaktadır. Bunlar kişinin seyahat esnasında emniyet içinde olmasını ve Allah’a sığınmasını sağlamaktadır.

Bu tavsiyelere göre Rabbimizin bize koruma ve yardım etmesini dileyen kelamlar olmalıdır. Uzun yola çıkacak kişilere de özellikle sabır ve sağlık dileklerinde bulunulan dualar önem arz etmektedir. Herkesin başına gelebilecek hiçbir durumu şansa bırakmadan, Allah’a sığınarak yola çıkmak İslam’ın önerdiği bir davranıştır.

Yola Çıkarken Okunacak Dua Cübbeli Tavsiyesi

Yola çıkmadan önce okunacak dua, hayatımızın her anında olduğu gibi seyahatlerimizde de önemli bir yer tutar. Yola Çıkarken Okunacak Dua Cübbelitavsiyeleri özel öneriler bulunmaktadır. Uzun ve kısa yolculuklar için farklı dualar bulunmakla birlikte, bu duaların okunmasıyla manevi bir huzur ve güvende olma hissi sağlar.

Yola Çıkarken Okunacak Dua
Yola Çıkarken Okunacak Dua

Yolda Okunacak Dua

Uzun yola çıkmadan önce okunacak dualar, müslümanlar için oldukça önemlidir. Yolculuk esnasında yaşanabilecek olumsuz durumlardan korunmak ve güvenli bir şekilde varış noktasına ulaşmak için bu dualar oldukça etkilidir.

Allâhümme innî e’ûzü bike min va’sâi’s- seferi ve keâbeti’l-münkalebi ve’l-havri ba’de’l-kevri ve da’veti’l-mazlûmi ve sûi’l-menzari fi’l-ehli ve’l-mâli.

Yolda Okunacak Dua bu şekildedir. Yolculuk esnasında aralıklarla okunmalıdır. Allah’ın izniyle de gideceğiniz yere sağ salim ulaşırsınız. Tıpkı Hizbul Bahr Duası Fazileti gibi oldukça önemlidir bu da.

Oyla
Neriman Aydın

Bir isteğimiz varsa, evvela Allah-u Teala'dan istemeliyiz. Bunun da en güzel yolu dualardır. Ben Neriman kardeşiniz olarak faziletli bu duaları sizlere ulaştırmak için buradayım. Sormak istediklerinizi yorum bölümünden sorabilir ve cevap alabilirsiniz.

Yorum yapın