Teheccüd Namazını Kıldıktan Sonra Okunacak En Güzel Dua

Teheccüd Namazını Kıldıktan Sonra Okunacak En Güzel Dua, hiç şüphesiz ki oldukça hayırlıdır. Yatsı namazından sonra uyumadan ya da çok az uyuduktan sonra kılınan bu ibadet, Teheccüd namazıdır. Peygamber Efendimiz Teheccüd Namazında Ne Okurdu? Diyorsanız, aşağıda yer almaktadır.

Teheccüd Namazını Kıldıktan Sonra Okunacak En Güzel Dua Hangisidir?

Faziletli, hayırlı ve Peygamber efendimiz tarafından bizzat önerilen bu kelamların Türkçe ve Arapça okunuşu bulunmaktadır.

Allahümme Rabbenâ leke’l-hamdü ente kayyimü’s-semâvâti ve’l-ardi ve men fîhinne. Ve leke’l-hamdü. Leke mülkü’ssemâvâti ve’l-ardı ve men fîhinne ve leke’l-hamdü ente nûru’s-semâvâti ve’l-ardi ve men fîhinne ve leke’l-hamdü, ente’l-hakku ve va’dükelhakku ve likâ’üke hakkun ve kavlüke hakkun ve’l-cennetü hakkun ve’n-nârü hakkun ve Muhammedün hakkun ve’s-sâatü hakkun.

Allahümme leke eslemtü ve bike âmentü ve ‘aleyke tevekkeltü ve ileyke enebtü ve bike hâsamtü ve ileyke hâkemtü, fağfir lî mâ kaddemtü ve mâ ahhartü ve mâ esrartü ve a’lentü ente’l-mukaddimü ve ente’l-muahhiru lâ ilâhe illâ ente.

Teheccüd Namazını Kıldıktan Sonra Okunacak En Güzel Dua

Allah’ım! Hamd sanadır! Sen bütün gökleri, yeri ve onlardakileri ayakta tutansın. Hamd sana mahsustur. Göklerin, yerin ve onlarda bulunanların maliki Sensin. Hamd sana mahsustur. Sen göklerin, yerin ve onlarda ne varsa hepsinin nûrusun. Hamd Sana mahsustur.

Sen Hakk’sın. Senin va’din de hak, sana kavuşmak da hak, sözün de hak, cennet de hak, cehennem de hak, peygamberler de hak, Muhammed de hak, kıyamet saati de hak.

Allah’ım! Sana teslîm oldum, Sana îmân ettim, Sana tevekkül ettim ve Sana yöneldim, inanmayanlara karşı, sana dayanarak mücâdele ettim ve neticede ancak seni hakem olarak kabul ettim, benim evvelki yaptıklarımı da, sonradan yapacaklarımı da, gizli yaptıklarımı da, açık yaptıklarımı da mağfiret et. Öne alan da sensin, geriye bırakan da sensin. Senden başka ilâh yoktur.

Teheccüd Namazını Kıldıktan Sonra Okunacak En Güzel Dua Türkçesi

Peygamber Efendimiz Teheccüd Namazında Ne Okurdu? Sorusu da sıklıkla merak edilmektedir. Aşağıda yer alan adımlar, günümüze kadar ulaşan hadisler tarafından belirtilmiştir.

Teheccüd Namazını Kıldıktan Sonra Okunacak En Güzel Dua

Teheccüd Namazından Sonra Okunacak Dua Hangisi?

Teheccüd Namazından Sonra Okunacak Dua’yı yukarıda vermiştik. Ayrıca Sahih hadislere göre Peygamber Efendimiz namaza başlamadan önce;

 • 10 Defa Allahu ekber,
 • 10 Defa Elhamdülillâh ,
 • 10 Defa Estağfirullah,
 • 10 Defa Lâ ilahe illallah, Muhammedün Resullullah der, ardından da
 • 10 Defa “Allah’ı tesbih eder ve O’na hamdederim” der,
 • 10 Defa “O, mukaddes padişahı tesbih ederim” der,
 • 10 defa da, “Ey Allah! Dünyanın darlığından ve kıyamet gününün darlığından Sana sığınırım” derdi. Ardından da namazını kılmaya başlardı.

Hiç şüphesiz bizim yolumuz Allah yoludur. Bu yolda Teheccüd Namazını Kıldıktan Sonra Okunacak En Güzel Duayı okuyarak şükrümüzü de, imanımızı da belli edebiliriz.

Teheccüd Namazindan Sonra Okunan Dua

Teheccüd Namazindan Sonra Okunan Dua, oldukça faydalı ve faziletlidir. Hatta öyle ki, biz Müslümanlara nafile olarak inmişken, Peygamber efendimize farz kılınmıştır. Allah-u Teala, kuran-ı kerimde şöyle buyurmuştur;

“Ey Muhammed! Gecenin bir bölümünde uyanıp, sırf sana mahsus fazla bir ibadet olmak üzere, teheccüd namazı kıl. Rabbinin seni Makam-ı Mahmud’a göndereceğini ümit edebilirsin.”

Bunun üzerine HZ. Muhammed de ümmetine teheccüd namazını önermiş ve hanımlarını da kaldırarak 2 rekat kılmalarını tavsiye etmiştir. Namazdan önce ayrıca şunları da okuyablirsiniz;

Lâ ilâhe illallâhü vehdehû lâ şerîke leh, lehülmülkü ve lehül hamdu ve hüve alâ külli şey’in kadir, sübhanellahi vel hamdülillahi velâ ilâhe illallâhü vellâhü ekber, velâ havle velâ kuvvete illâ billâh

Teheccüd Namazını Kıldıktan Sonra Okunacak En Güzel Dua
Teheccüd Namazını Kıldıktan Sonra Okunacak En Güzel Dua

Peygamber Efendimiz Teheccüd Namazında Ne Okurdu?

Peygamber Efendimiz Teheccüd Namazında Ne Okurdu? Birçok kişinin merak konusudur. Bunun için yukarıda verdiğimiz ifadeleri tekrar edebilirsiniz. Teheccüd Namazından Sonra Dua Edilir Mi? Birçok kişi tarafından sorulurken, evet dua edilebilmektedir. Oldukça hayırlı olan bu namaz, ayrıca huzurumuzu da artırıp bizi Allah’a yakınlaştırmaktadır. Hizbul Bahr Duası Fazileti gibi bunun da oldukça fazla fazileti bulunmaktadır.

Teheccüd Namazında Hangi Zikirler Çekilir?

Teheccüd Namazını Kıldıktan Sonra Okunacak En Güzel Dua, aynı zamanda farklı zikirlerle de desteklenebilir. Zaten hayırlı olan bu ibadet, bu sayede en hayırlı şekilde tamamlanır. Allah’ın rızasını alabilmek için en iyi şekilde yapılabilir. Teheccüd Namazında çekilecek zikirler şu şekildedir;

 • Estağfirullâh
 • Elhamdülillâh
 • Allah-u Ekber
 • Lâ ilahe illallah, Muhammedün Resullullah

Allah, hepimizin ibadetini de Teheccüd Namazını Kıldıktan Sonra Okunacak En Güzel Dualarımızı da kabul eder İnşAllah. Amin.

Kaynak

Oyla
Avatar

Esselamın Aleyküm, ben Cihan. Herhangi bir ücret talep etmeden, Allah rızası için Müslüman alemine yardımcı oluyorum. Şifalı dualar, mucize duası ve diğer tüm kelamlar için sitemizi takip edebilirsiniz. Dua ve bilgi talepleriniz için yorum bölümünden bana ulaşabilirsiniz.

Yorum yapın