Hz. Ali’nin Dilek Duası

Hz. Ali’nin dilek duası ettiği duanın makbul olmasını isteyen her Müslüman tarafından sorulur. Çünkü insanlar her zaman dualarının en kısa sürede makbul olmasını ister. Lakin bu duaların ne olduğuna geçmeden önce çalışıp çabalamak gerektiği unutulmamalıdır.

Bunun anlamı iş arıyorsanız, bu duaları okurken aktif şekilde iş bakmaktır. Sınav geçmek istiyorsanız çalışmaktır. Şifa arıyorsanız doktora giderek muayene olmaktır. Bu esnada da her şeyin Allahü Teala’nın izniyle olduğu unutulmamalı, dualar da eksik edilmeden okuma sürdürülmelidir. Dilek duası olarak öncelikle kişiler hacet namazı kılabileceğini bilmelidir. 2 ya da 4 rekat halinde kılınabilecek bu namaz pek çok dini kitapta ve kayakta yer almaktadır. 40 Kere Okununca Kabul Olan Dua arasında yer almaktadır.

Hz. Ali’nin Kolaylık Duası

Hz. Ali’nin kolaylık duası dileklerin makbul olması için sık sık sorulmaktadır. Kabul olmasını istediğiniz bir dua varsa Kur’an-ı Kerim okuduktan sonra veya namaz kıldıktan sonra ellerinizi açmanız mümkündür. Bunlara ek olarak aşağıda yer alan dua da okunabilir:

 • Allahumme inni es’elüke bienne
 • leke’l-hamdu la ilahe illa entel Hannanül Mennan
 • Ya Bedi’assemavati vel-ardı ya Zelcelali vel-ikram
 • Es’elükel cennete ve euzu bike minennari

Düzenli bir şekilde bu duayı okuma halinde Allah’ın izniyle dilekleriniz makbul olabilir. Hz. Ali dilek duası arayan kişiler ayrıca aşağıda yer alan duayı da unutmadan gün içerisinde sık sık okumalıdır:

 • Ya ‘İmade men la ‘imade leh, Ya Senede men la senede leh
 • Ya Zühra men la zühra leh, Ya Giyaşe men la ğiyaşe leh
 • Ya Hırze men la hırze leh, Ya Fahra men la fahra leh
 • Ya ‘İzze men la ‘izze leh, Ya Mu’îne men la mu’îne leh
 • Ya Enîse men la enîse leh, Ya Gunyete men la gunyete leh Sübhaneke
 • Ya la ilahe illa ente’l-ema-ne’l-emane hallisna mine’n-nar

Bu iki duayı da Hz. Ali’nin dilek duası çerçevesinde okumanız mümkündür. Böylece Allah’ın izniyle dualarınız da makbul olabilir. 313 Ayetel Kürsi Okuyup Duası Kabul Olanlar da benzer etkileri ifade etmektedir.

Hz. Ali’nin Dilek Duası

Oturduğun yerden kalkmadan kabul olan Hz. Peygamberin Hz.Ali’ye öğrettiği dua da Müslümanlar tarafından merak edilen bir konudur.  Bunun Latin harfleri ile okunuşu aşağıda olduğu şekildedir:

 • Allâhümme yâ imâde men lâ imâde leh, yâ senede men lâ senede leh, yâ zühra men lâ zühra leh
 • Yâ ğıyâse men lâ ğıyâse leh, yâ kerîmel afvi yâ hasenettecâvuzi yâ kâşifel belâi yâ azîmerracâi yâ avnedduafâi
 • Yâ munqizel ğarqâ yâ münciyel helkâ yâ muhsinu yâ mücmilu yâ mün’imu yâ mufdıl.
 • Entellezî secede leke sevâdülleyli ve nûrunnehâri ve dav’ul qameri ve şuâuşşemsi
 • Ve deviyyül mâi ve hafîfuşşeceri yâ Allâh. lâ şerîke lek. Yâ Rabb. Yâ Rabb. Yâ Rabb

Ne dilersen dile kabul olacak dua arıyorsanız, düzenli olarak bunu okumanız da önerilmektedir. Yukarıdakiler ile beraber düzenli okumak halinde Saniyede Kabul Olan Dua Allah’ın izniyle makbul olabilir.

Hz. Ali’nin Dilek Duası
Hz. Ali’nin Dilek Duası

Ne Dilersen Dile Kabul Olacak Dua

Oturduğun yerden kalkmadan kabul olan Hz. Peygamberin Hz.Ali’ye öğrettiği dua arayan kişiler bunu yukarıdan bulabilir. Ayrıca yukarıda olan duaları da dilek duası çerçevesinde edebilir.

Bunların yanı sıra, kişilerin İslam dininde duaların makbul olduğu zamanları unutmaması gerekmektedir. Bu anlar geldiği zaman kişiler ellerini açmalı ve düzenli bir şekilde dua etmeyi sürdürmelidir. Dua ederken temiz kalpli ve ihlaslı olmalı; dualar sadece sıkıntılı anlarda değil devamlı edilmelidir. Böylece Allahü Teala’nın izniyle kişilerin dilekleri de makbul olabilir. Ağlayarak Edilen Dua Kabul Olur Mu? diyorsanız, bu duayı ağlayarak ya da sakin bir şekilde isteyebilirsiniz.

Puan
Avatar

Esselamın Aleyküm, ben Cihan. Herhangi bir ücret talep etmeden, Allah rızası için Müslüman alemine yardımcı oluyorum. Şifalı dualar, mucize duası ve diğer tüm kelamlar için sitemizi takip edebilirsiniz. Dua ve bilgi talepleriniz için yorum bölümünden bana ulaşabilirsiniz.

“Hz. Ali’nin Dilek Duası” üzerine bir yorum

Yorum yapın

https://asiketmeduasi.com/