Ateşli Çocuğa Okunacak Dua

Ateşli çocuğa okunacak dua ve ateşi düşüren esmalar var mı? sorusu birçok kişi tarafından merak edilmektedir. Her ne kadar çocukların hasta olması istenmese de her çocuk hasta olabilir. Hastalık durumunda anne-babalar doğal olarak bunun kısa süre geçmesini, çocuklarının eski sağlıklarına kavuşmalarını ister. Şifayı alan da veren de Allahü Teala olduğu için ona dua etmek gerektiği unutulmamalıdır.

Arapça:

بسم الله الرحمن الرحيم

اللهم رب الناس اذهب البأس واشف انت الشافي لا شفاء الا شفاؤك شفاء لا يغادر سقما

Ateşli Çocuğa Okunacak Dua

Okunuşu:

Bismillahi r-rahmani r-rahim

Allahümme rabbennas ezhibil-be’se veşfi ennteş-şafi la şifae illa şifauke şifaen la yugadiru sukamen

Ateşli Çocuğa Okunacak Dua

Türkçe Anlamı:

Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla

Ey insanların Rabbi! Bu hastalığı gider, şifa ver. Şifayı ancak Sen verirsin. Senin şifan, hiçbir hastalığı bırakmaz.

Ateşi Düşüren Dua

Bu dua, Hz. Peygamber’in (s.a.v.) ateşli hastalara okunması için tavsiye ettiği bir duadır. Dua, Allah’ın Rahman ve Rahim olduğunu hatırlatarak başlar. Ardından, Allah’tan hastalıktan şifa vermesini istenir. Dua, Allah’ın şifasının her türlü hastalığı iyileştireceğini belirterek sona erer.

Dua, 3-7 kez okunabilir. Dua okunurken, hastanın yüzünü kıbleye çevirmek ve avuçlarını hastanın başına koymak faydalı olabilir.

Davranış Bozukluğu Olan Çocuğa Okunacak Dua başlıklı yazımız da ilginizi çekebilir.

Ateşli Çocuğa Okunacak Dua Faydaları

Ateşli çocuğa okunacak dua, ateşli hastalara şifa vermesi için okunması tavsiye edilmektedir. Dua, Allah’ın kudret ve rahmetine sığınmayı ve ondan şifa dileme anlamına gelir. Bu nedenle, dua ile birlikte doktor tavsiyelerine de uyulması önemlidir.

Ateşi Düşüren Dua

Ateşi Düşüren Dua

Ateşi düşüren dua olarak öncelikle kişiler hacet namazı kılabileceklerini bilmelidir. Bu namaz 2, 4 ve 12 rekat olarak kılınabilmekte olup 4 rekat kılınacaksa okunacak duaları şu şekildedir:

 • İlk rekatta Sübhaneke, Fatiha ve 3 Ayete’l Kürsi okunur
 • İkinci rekatta Fatiha, İhlas, Felak ve Nas sırasıyla okunur
 • Üçüncü rekatta sırasıyla Fatiha, İhlas, Felak ve Nas okunur
 • Dördüncü rekatta Fatiha, İhlas, Felak ve Nas sırasıyla okunur

Ardından hacet duası okumak da sünnet olup pek çok hacet duası vardır. Onlardan bir tanesini görmek istiyorsanız aşağıda yer almaktadır:

 • Allahümme innî es’elüke tevfîka ehli’l-hüdâ ve amele ehli’l-yakîni ve munâsehete ehli’t-tevbeti ve azme ehli-s-sabri ve cidde
 • Ehli’l-haşyeti ve talebi ehli’r-rağbeti ve teabbüde ehli’l-vera’i ve irfâne ehli’l-ilmi hattâ ehâfek. Allahümme
 • İnnî es’elüke mehâfeten tahcizünî an masiyetike hatta a’mele bi ta’atike amelen estehikku bihi rıdâke ve hattâ
 • Unâsihake bi’t-tevbeti havfen minke ve hattâ uhlise leke’n-nasîhate hubben leke ve
 • Hattâ etevekkele aleyke fi’l-umûri ve husni zannin bike. Subhâne hâliki’n-nûr

Ardından da hacet neyse ona dua edilir. Ateşli çocuğa okunacak dua kapsamında bu kişilerin yapabileceği bir uygulamadır.

Ateşli Çocuğa Okunacak Dua Hangisi?

Ateş düşüren dua kapsamında esmaül hüsnaların olduğu da unutulmamalıdır. Bunlardan bir tanesi Ya Şafi olup pek çok fazilete sahip bir esmadır. Dolayısıyla gün içerisinde sık sık okunması, edilmesi önerilmektedir.

Bunu istediğiniz sayıda okumanız mümkündür. Sadece Ya Şafi denileceği için gün içerisinde çok sayıda tekrar edilmesi mümkündür. Bu bakımdan oldukça kolaydır. İstediğiniz yerde okunabileceği için sadece evde değil dışarıda ve işte de okunabilir.

Ateşli Çocuğa Okunacak Dua Cübbeli

Ateşi düşüren dua olarak edilebilecek pek çok dua yer almakta olup, Ayete’l Kürsi de onlar arasındadır. Bu dua oldukça önemli olup hasta varsa okunması da önerilmektedir. Bunun okunuşu nasıl bilmiyorsanız, aşağıdan bunu görmeniz mümkündür:

 • Allâhü lâ ilâhe illâ hüvel hayyül kayyûm, lâ te’huzühu sinetün velâ nevm,
 • Lehu mâ fissemâvâti ve ma fil’ard, men zellezi yeşfeu indehu illâ bi’iznih,
 • Ya’lemü mâ beyne eydiyhim vemâ halfehüm,
 • Velâ yü-hîtûne bi’şey’im min ilmihî illâ bima şâe vesia kürsiyyühüssemâvâti vel’ard,
 • Velâ yeûdühû hıfzuhümâ ve hüvel aliyyül azim.

Eğer ezbere bilmiyorsanız bu duayı ezberlemeniz, gün içerisinde de sıklıkla tekrar etmeniz önerilmektedir. Ateşli çocuğa okunacak dua olarak sık sık edilirse Allah’ın izniyle şifa da bulunabilir. Ayrıca bunun yanı sıra ihlas suresinin okunabileceği de unutulmamalıdır.

Ateşli Çocuğa Okunacak Dua
Ateşli Çocuğa Okunacak Dua – Ateşi Düşüren Dua

Ateşli Çocuğa Okunacak En Etkili Dua Diyanet

Ateşi düşüren dua oldukça fazla olup bunların tümünün edilmesi önerilmektedir. Yukarıda vermiş olduğumuz duaların yanı sıra Bismillahi arkıyke min kulli şeyin yu’zike min şerri kulli nefsin ev aynin hasidin, Allahu yeşfike bismillahi arkıyke duasını okumanız da mümkündür.

Tüm bunların yanı sıra Bismillahil’kerim, E’ûzü Billâhil’aziym, Min Şerri Külli Irkın Naârin Ve Min Şerri Harrinnâr da edilebilecek dualardan bir tanesi olarak görülmektedir. Ek olarak kişiler vakit namazlarını kıldıktan, Kur’an-ı Kerim okuduktan sonra da dua etmeyi unutmamalıdır. Vermiş olduğumuz tüm duaları gün içerisinde istediğiniz zaman, istediğiniz sayıda etmeniz mümkündür. Ancak duaların makbul olduğu zamanlar geldiğinde dua etmek aksatılmamalıdır.

Bu bakımdan İslam dininde duaların hangi zamanlarda makbul olduğuna bakmak, bunlar geldiğinde de sürekli elleri açarak etmek önerilmektedir.  Kişiler tüm bu duaları ederken inanarak, temiz bir kalple yapmayı da unutmamalıdır.

Video kaynağı

Puan
Selma

Ben Selma. Duamucizesi.com'un editörüyüm. Yorum yaparak soru sorabilir, fikir alabilirsiniz. Allah (C.C) hep sizinle olsun. Rahmeti ve bereketi üzerinizden eksik olmasın.

Yorum yapın

https://asiketmeduasi.com/