Banyoya Girerken ve Çıkarken Okunacak Dua (Banyodan Önce)

Banyoya girerken okunacak dua, çıkarken de banyoda da tuvalette de önemlidir. Şeytanın şerrinden ve vesveseden uzak kalmayı sağlar.

Günlük hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olan bu mekanlara girerken ve çıkarken okunacak duaların önemi oldukça büyüktür. Bu kelamlar günlük hayatımızda bizi koruyacak ve bereket getirecek dualardır. Ayrıca o kadar önemlidir ki, banyoya girerken okunacak dua diyanet tarafından da gündeme getirilmiştir. Banyoya Girerken ve Çıkarken Okunacak Dua şu şekildedir;

Allahümme innî eûzü bike minel hubsi vel habâis.

Allahım. Pisliklerden ve pis şeylerden sana sığınırım.

Banyoya Girerken Ve Çıkarken Okunacak Dua

Banyoya girip çıkmak sıkça yaptığımız bir eylem olduğu için bu süreçte okunacak duaların önemli olduğunu bilmemiz gerekir. Banyoya girerken ve çıkarken okunacak dua, günümüzde pek çok kişi tarafından merak edilen konulardan biridir.

Dinimize göre, banyoya girerken ve çıkarken okunacak dualar bulunmaktadır. Bu duaların banyo ve tuvalete girildiğinde okunması, manevi anlamda koruma sağladığına inanılmaktadır. Her seferinde tuvalete banyoya girerken okunacak dua ayrıca şu şekildedir;

Güfrâneke.

Allahım beni bağlamanı dilerim.

https://www.youtube.com/watch?v=E_RWuIHWpIU&pp=ygU1QmFueW95YSBHaXJlcmtlbiB2ZSDDh8Sxa2Fya2VuIE9rdW5hY2FrIER1YSAoQmFueW9kYSk%3D

Banyoya Girmeden Önce Okunacak Dua

Banyoya girmeden önce okunacak dua, Müslümanlar için hayatlarının her anında okuyabilecekleri önemli dualardan biridir. Banyodan çıkarken Allah’ın ismiyle dua etmek, temizlenmenin ardından ruhunuzu ve bedeninizi Allah’a emanet etmenizi sağlayacaktır.

Banyoya girmeden önce okunacak dua şöyle okunur;

Eûzü bi-kelimatillâhit-tâmme min şerri mâ haleke

Banyoya girmeden önce okunacak dua Hz. Peygamber’in sünnetinde yer almış ve Müslümanlar arasında yaygın bir şekilde kullanılmıştır. Bu nedenle hem çıkarken hem de banyoya girerken okunacak dua arapça olarak okunduğunda, hem sünnete uygun davranmak hem de temizlenme sonrası Allah’a dua etmek için önemlidir.

Banyoya Girerken Okunacak Dua Diyanet

İslam dinine göre banyoya girerken okunacak duaönemi büyüktür. Banyoda okunacak dua, kişinin temizlenirken Allah’a sığınması anlamına gelir. Diyanet İşleri Başkanlığı‘nın verdiği bilgilere göre, banyoya girerken okunacak dua Arapça olarak da okunabilir.

Banyoya girerken okunacak dua konusunda Diyanet’in önerdiği dualar arasında “Bismillâhillezî lâ ilâhe illâ hü, elhayyellezî lâ yemûtü bismillâh” duası bulunmaktadır. Banyoya girerken okunacak dua arapça olarak okunduğu gibi Türkçe okunuşuyla da banyoya girerken okunabilir.

Banyo Ve Tuvalete Girerken Okunacak Dua

Banyo ve Tuvalete Girerken Okunacak Dua konusu, Müslüman bireylerin günlük hayatta karşılaştıkları durumlardan sadece bir tanesidir. İbadet ve duaların hayatın her anında önemli bir yer tuttuğu inancımızda, tuvalet ve banyo gibi temizlik öncesinde de özel duaların okunması önerilir.

Banyoya girmeden önce okunacak dua konusunda Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’in tavsiye ettiği dualar bulunmaktadır. Kişi, banyoya girmeden önce “Bismillahirrahmanirrahim” diyerek besmele çekebilir ve ardından minik dua ederek banyoya girebilir. Bu şekilde banyoda okunacak dua, kişiyi kötülüklerden koruyacağına inanılan dualardandır.

Banyoya girerken okunacak dua Müslümanların günlük hayatta dikkat etmesi gereken ibadetlerden biridir. Tuvalete banyoya girerken okunacak dua, kişinin temizlenmesi sırasında Allah’tan yardım ve bereket dilenmesi anlamına gelir.

Tuvalete Girerken Okunacak Duaların Önemi

Tuvalete girerken okunacak duaların önemi oldukça büyüktür. İslam kültüründe hijyen ve temizlik çok önemlidir. Herhangi bir işe başlarken veya bitirirken dualar okunması da bu temizlik anlayışının bir parçasıdır.

Banyo ve tuvalet gibi kişisel bakım ihtiyacı duyulan alanlara girerken okunacak dualar da bu temizlik anlayışının bir yansımasıdır. Bu duaların okunmasıyla kişi, Allah’ın izniyle korunur. Bu konuda en çok tavsiye edilen, besmele çekmektir. Tuvalete girmeden önce “Bismillahirrahmanirrahim” demeniz, faydalı olacaktır. Banyoya girmeden önce okunacak dua, faziletli ve sizi koruyan kelamlardır. Bu nedenle mutlaka dile getirmeniz tavsiye edilir.

Banyoya Girmeden Önce Ne Demeli?

Banyoya girmeden önce yapılacak niyet duasıyla birlikte, banyoya girerken okunması tavsiye edilen bazı dualar bulunmaktadır. Bu duaların okunmasının sebebi, cinlerin ve şeytanların bolca bulunduğu bu ortamlarda korunmaktır.

Banyoya girerken okunacak dua arasında en çok bilinenleri; “Allah’ım beni günahlarımdan arındır” dusasıdır. Ayrıca Banyoya Girerken okunacak dua olarak da “Elhamdülillahillezi esbehe ve asbaha bimesanihi ve kudretihi ve eheyne” da tavsiye edilmektedir.

Banyoya Girerken ve Çıkarken Okunacak Dua (Banyoda)
Banyoya Girerken ve Çıkarken Okunacak Dua (Banyoda)

Bismillahillezi La İlahe Illâhü Banyoya Girerken Okunur Mu?

Banyoya girmek, beden ve ruh temizliği için önemli bir ibadettir. İslam’da banyoda okunacak dua mevcuttur. Bismillahillezi La İlahe Illâhü banyoya girerken okunur mu sorusunun cevabı ise evettir.

Banyoya girerken okunacak dua, kötülüklerden korunmak için oldukça önemlidir. Kişi kapı eşiğine basarken “Bismillahillezi La İlahe Illâhü” diyerek banyoya girebilir. Ayrıca Allahtan Yardım Duası da okunabilir.

Puan
Neriman Aydın

Bir isteğimiz varsa, evvela Allah-u Teala'dan istemeliyiz. Bunun da en güzel yolu dualardır. Ben Neriman kardeşiniz olarak faziletli bu duaları sizlere ulaştırmak için buradayım. Sormak istediklerinizi yorum bölümünden sorabilir ve cevap alabilirsiniz.

“Banyoya Girerken ve Çıkarken Okunacak Dua (Banyodan Önce)” üzerine 3 yorum

  1. banyoya girerken okunacak dua bizi cinlerden ve şeytanın şerrinden korur mu? yıkanırken izlendiğimi hissediyorum. banyoya girmeden önce okunacak dua kesin çözer mi teşekkürler hocam.

    Yanıtla

Yorum yapın

https://asiketmeduasi.com/