Adetliyken Okunacak Dualar Diyanet

Adetliyken Okunacak Dualar Diyanet – Dini günlerde, Mübarek gün ve gecelerde ibadetlerini eksiksiz bir şekilde yapmak isteyen kişiler adetliyken okunacak dualar Diyanet gibi konuları sık sık sormaktadır. Bu dualar aynı zamanda koruyucu dua olarak da edilmektedir.

Kadınlar adetli günleri olduğu zaman ya da lohusalık hallerinde dua edebilmekte, zikir ve dua anlamı taşıyan ayetleri okuyabilmektedir. Ayrıca,

 • Kelime-i şehadet getirebilmekte
 • Kelime-i tevhid söyleyebilmekte
 • İstiğfar okuyabilmekte
 • Tefsir, hadis ve fıkıh eserlerini okuyarak inceleyebilmekte
 • Salavat- şerif getirebilmektedir.

Adetliyken okunacak dualar Diyanet bilmek, bunları etmek bakımından mümkündür.

Adetliyken Okunacak Dualar Diyanet

Adetliyken okunacak dualar Diyanet tarafından yayınlanan birçok kaynakta yer almaktadır. Adetliyken okunabilecek bazı dualar şunlardır:

 1. Ayetel Kürsi: Adetliyken okunabilecek en önemli dualardan biri olarak Ayetel Kürsi gelmektedir. Uygun bir toplu ortamda veya sessiz bir yerde bu dua okunabilir.
 2. Fatiha Suresi: Adetli olduğunuz dönemde Fatiha Suresi’ni okuyabilirsiniz. Bu sure, Cenab-ı Allah’a hamd etmek, O’ndan yardım dilemek için güzel bir seçenektir.
 3. İhlas Suresi: Adetliyken okunabilecek kısa surelerden biri de İhlas Suresi’dir. Bu sure, Allah’ın bir olduğunu ve O’nun eşi bulunmadığını ifade eder.
 4. Nas Suresi ve Felak Suresi: Adetli dönemde bu kısa surelerin okunması da uygundur. Bu sureler, negatif enerjiden ve kötü şeylerden korunmak için etkili dualardır.

Bu dualar adetli dönemde okunabilecek önemli dualar arasında yer almaktadır.

Adetliyken Okunacak Dualar Diyanet

Adetliyken Okunacak Koruyucu Dualar

Adetli olunduğu zaman Kur’an-ı Kerim okumak maksadıyla, bir ayetten daha az olsa kişi okuyamaz; ancak dua, sena, Allah’a sığınma, zikir ya da işe başlarken ya da öğrenme gibi amaçlar için Kur’an-ı Kerimden bazı ayetleri okumak caiz olarak belirtilir. Bu dualardan bazıları şöyledir:

 • Sübhânellezî sahhara lenâ hâzâ vemâ künnâ lehû mukrinîn
 • Rabbenâ enzilnî münzelen mübâreken ve ente hayrü’l-münzilîn
 • İnnâ lillâhi ve innâ ileyhi râciûn
 • Estaghfirullah el-‘Azîm ellezî lâ ilâhe illâ huvel Hayyel Kayyum uttûbû ileh
 • Hasbiyallahü la ilahe illa hüve aleyhi tevekkeltü ve hüve rabbül arş’il azim
 • Allahümme inni es’elüke min hayri ma saleke bihi ibadeke es-salihûn
 • Rabbi inney messeniyeş-şeytanü durriyye ve a’zübike Rabbi en yehuzune

Tüm bunlar adetliyken okunacak koruyucu dualar arasında bilmeniz tavsiye edilen dualar arasındadır.

Adetliyken Okunacak Zikirler

Dualar gibi zikirleri de Müslümanlar sık sık getirmelidir. Adetliyken okunacak zikirler neler diyorsanız şunlar verilmektedir.

ZikirFazileti
Ya Allah, Ya Rahman, Ya RahimRahim ağrılarını hafiflettiği, manevi destek sağladığı söylenir.  
Hasbünallahü ve Nimel VekilAllah’a olan güven ve teslimiyeti dile getirmektedir.
Esmaü’l Hüsna zikredilerek dua etmeDua ederken zihni sakinleştirerek iç huzuru sağlar
Salat-ı TefriciyeAdet dönemi sırasında huzur bulmaya olanak tanır

Tüm bunlar adetliyken okunacak zikirler arasında oldukça önemlidir. Bunun yanı sıra adet ya da lohusalık döneminde olan özel hükümler de vardır. Dolayısıyla adet ya da lohusalık döneminde olan kadınların bunlara da bakması, son derece dikkat etmesi gerekmektedir.

Adetli iken dua ve zikir okumanın pek çok faydası vardır. Bu dönemde dua okumak, kadınların ruh hali üzerinde olumlu etkiler sağlarken manevi anlamda da rahatlama getirebilir. Ayrıca bu duaların şu gibi yönleri de vardır:

 • Stres seviyelerinin azalmasına olanak tanır
 • Zihinsel ve duygusal anlamda dengeyi sağlamaya yardım eder
 • İç huzuru arttırarak adet döneminin daha rahat geçmesine yardımcı olabilir
 • Kişilerin ibadetlerini eksiksiz şekilde yapmalarına yardımcı olur
 • Bedensel ve manevi anlamda korunmaya karşı yardımcı olur

Bu bakımdan adetliyken okunacak dualar Diyanet Müslümanlar tarafından bilinmesi gereken önemli konulardan bir tanesidir.

Adetliyken Okunacak Dualar Diyanet
Adetliyken Okunacak Dualar Diyanet

Adetliyken Okunacak Dualar Diyanet SSS

Adetliyken Dua Okunabilir Mi?

Kadılar adet günlerinde ya da lohusalık zamanlarında dua edebilmektedir. Bunun dışında zikir ve dua manası bulunan ayet-i kerimeleri okuyabilmekte; kelime-i şehadet ve kelime-i tevhid getirebilmektedir. İstiğfar ve salavat-ı şerife de yine getirilebilir.

Adetliyken Hangi Dualar Okunabilir?

Adetliyken okunabilecek dualar oldukça fazladır. İnnâ lillâhi ve innâ ileyhi râciûn onlardan sadece biridir. Bunların dışındaki duaları görmek için yazılarımıza bakmanız mümkündür.

Adetliyken Okunacak Dualar Neler?

Adetliyken okunacak dualar kendi içinde oldukça geniş bir konudur. Sübhânellezî sahhara lenâ hâzâ vemâ künnâ lehû mukrinîn bunlarda biridir. Zikirler kapsamında Ya Allah, Ya Rahman, Ya Rahim, Hasbünallahü ve Nimel Vekil, Salat-ı Tefriciye de yer almaktadır. Bunun dışındaki dualara paylaşmış olduğumuz yazılarımızdan ulaşabilirsiniz.

Oyla
Avatar

Esselamın Aleyküm, ben Cihan. Herhangi bir ücret talep etmeden, Allah rızası için Müslüman alemine yardımcı oluyorum. Şifalı dualar, mucize duası ve diğer tüm kelamlar için sitemizi takip edebilirsiniz. Dua ve bilgi talepleriniz için yorum bölümünden bana ulaşabilirsiniz.

Yorum yapın