13 Cüzün İlk Ayeti – Türkçe Okunuşu Meali Faziletleri

13 Cüzün İlk Ayeti Türkçe okunuşu ve faziletleri ile birçok kişi tarafından merak edilmektedir. İlk sayfa ve meali sigara ve bağımlılıktan kurtulmayı sağlamaktadır. Bu yazımızda 13 cüzün ilk ayeti türkçe okunuşu ve diğer tüm detaylara yer verilmiştir.

Her gün düzenli olarak sabah kalkınca ve akşam yatmadan okuyunca Allah’ın izniyle nefsinizle baş edebilirsiniz. Ayrıca bağımlılığınız nüksedince de okuyabilirsiniz. 13 Cüzün İlk Ayeti şu şekildedir;

“Yoksa ben (böbürlenip) nefsimi temize çıkaramam. Çünkü Rabbimin kendisini esirgediği dışında gerçekten her insandaki nefis var gücüyle kötülüğü emredicidir. Şüphesiz benim Rabbim Bağışlayandır, Esirgeyendir.”

13 Cüz İlk Ayeti Meali

Ve mâ uberriu nefsî, innen nefse le emmâretun bis sûı illâ mâ rahime rabbî, inne rabbî gafûrun rahîm(rahîmun).

13 Cüzün Okunuşu

İçtenlikle ve temiz bir niyetle her gün 13 Cüzün İlk Ayeti olan bu kelamı okumanız, istemediğiniz alışkanlıklarınızdan ve bağımlılıklarınızdan kurtulmanızı sağlayacaktır. Allah’ın da izniyle amacınıza ulaşabilirsiniz.

13 Cüzün İlk Ayeti Türkçe Okunuşu

13 Cüzün İlk Ayeti Türkçe Okunuşu şu şekildedir;

 • Ve mâ uberriu nefsî,
 • innen nefse le
 • emmâretun bis sûı illâ
 • mâ rahime rabbî,
 • inne rabbî
 • gafûrun rahîm(rahîmun).

13 Cüzün İlk Ayeti Türkçe Okunuşu da en az 13 cüz ilk ayeti meali kadar merak edilmektedir. Abdest alarak okunması tavsiye edilmektedir. 13 cüz Türkçe yazılışının yanı sıra Arapçasını da okuyabilirsiniz.

Temiz bir ruh, nefsinden arınmış bir beden ve zararlı alışkanlıklarından uzak bir mümin olmak için bu ayeti okuyabilirsiniz. Tıpkı Alkolden Tiksindiren Dua gibi bu da çok etkilidir.

13 Cüzün Başındaki İlk Ayet Hangisidir?

13 cüzün başındaki ilk ayet Yusuf Suresi’dir. Yusuf suresi, peygamberin çektiği çileleri ve nefsi anlatmaktadır. 13 Cüz İlk Ayeti Fazileti şu şekildedir;

 • Bağımlılıklardan kurtulmaya yardımcı olur,
 • Nefsimizi kontrol etmeyi sağlar,
 • Allah’ın merhametine sığınmamızı sağlar,
 • Sigara bırakma duası olarak da okunabilir,
 • Nefsin günah işlemenize sebep olduğu anlarda sizi korur,
 • Temiz alışkanlıklar edinmemizi sağlar,
 • Kötü alışkanlıklardan uzaklaştırır.

İsterseniz 13 Cüzün İlk Ayeti Türkçe Okunuşunu, isterseniz de 13 cüzün ilk ayetini direkt olarak okuyabilirsiniz. Her iki şekilde de önemli olan niyetiniz ve samimiyetinizdir. Ayrıca bu kelam, ben nefsimi temize çıkarmam ayeti olarak da bilinmektedir.

13 Cüzün İlk Ayeti – Türkçe Okunuşu Meali Faziletleri
13 Cüzün İlk Ayeti – Türkçe Okunuşu Meali Faziletleri

13 Cüzün Başındaki İlk Ayet Neyi Anlatır?

13 Cüzün Başındaki İlk Ayet, H.Z Yusuf Aleyhisselam’ın Mısıra yerleşmesini [1] ve hazinenin başına gelmesini anlatmaktadır. HZ Yusuf’un kardeşlerinin Mısır’a gelerek onu tanımamasını, sonrasında da HZ. Yusuf’a iftira atmalarını anlatmaktadır. Peygamberimiz, ayetin en başında ise efendisine ihanet etmediğini ve Allah C.C’nin hileleri boşa çıkardığını ifade etmektedir.[2] Her bir 13 cüz ilk ayeti meali farklı şekilde yorumlasa da, her biri yine aynı sonuca çıkmaktadır.

İnşAllah tüm okuyanlar, 13 cüz ilk ayeti faziletini görerek Allah’a bir adım daha yaklaşırlar.


[1] https://dergipark.org.tr/en/pub/ksuifd/issue/29956/310552

[2] https://www.kuranıkerim.net/index.php/13-cuz-1-hizip/

Puan
Avatar

Esselamın Aleyküm, ben Cihan. Herhangi bir ücret talep etmeden, Allah rızası için Müslüman alemine yardımcı oluyorum. Şifalı dualar, mucize duası ve diğer tüm kelamlar için sitemizi takip edebilirsiniz. Dua ve bilgi talepleriniz için yorum bölümünden bana ulaşabilirsiniz.

“13 Cüzün İlk Ayeti – Türkçe Okunuşu Meali Faziletleri” üzerine 2 yorum

 1. Selamın Aleyküm Cihan Bey ;
  Yaklaşık 6 yıl önce eşimden ayrıldım. 20 yıldır tanışırız kendisi ile 18 yıl evli kaldık,bir de kızımız var,artık üniversitede okuyor. Her 6 ayda bir geliyor Türkiyeye görüşüyoruz gayette iyi durumdayız.
  Eski eşimle de bu vesile ile telefonlaşır bazı maddi konular da yardımlaşırız.Geçenler de bir araya gelebilmemiz için bir yol bulunur mu diye ,onu hala sevdiğimi ifade eden bir mesaj attım.
  Bana hiç bir duygusu olmadığını bu şekilde iletişim kurarsam tamamen iletişimi keseceğini söyledi.
  Gerekmedikçe’de konuşmuyor ,ben de arayamıyorum artık.:(
  Çok üzgünüm bir yol da bulamıyorum.
  Sayfanızdaki her duayı ediyorum.Hacet namazına da başladım.
  Bugün YA VEDUD YA CAMİİ zikirini bütün gün yolda yürürken çektim.650 kez..devam da edeceğim..
  Tahmin edeceğiniz gibi içim yanıyor. Aslında gayet efendi terbiyeliyimdir. Onunla nasıl bir araya gelirim bilemiyorum. Üniversite mezunuyum, maalesef dini bilgimiz ve davranışlarımız yeteri kadar değil. Allaha inanırım,namazımı da arada kılarım.
  Ne yapmam lazım onu çok sevdiğimi de açıkça ifade ettim. Başka kadınlar da ilgi gösterse ben sadece onu seviyor-sayıyorum..:(
  kimseyi de sevemedim artık.
  Allah rızası için yardımınızı rica ederim.
  Selamlar. Hayırlı akşamlar dilerim. Allah hakkımızda hayırlıyı bilendir.
  Biz severek evlenmiştik zaten.:((

  Yanıtla

Yorum yapın

https://www.dermanhoca.com/ https://asiketmeduasi.com/ https://www.baglamaduasi.net/